(Remiantis Cassie Shortsleeve straipsniu)[1]
Kiekvienam iš mūsų būdinga priimti skubotus sprendimus, kai susipažįstame su žmonėmis. Pamačius žmogų pirmąjį kartą, mažiau nei per vieną dešimtąją sekundės mūsų smegenys apdoroja informaciją apie žmogaus veidą – tai lemia mūsų greitas išvadas apie naujo pažįstamojo savybes, įskaitant patikimumą, kompetencijas, draugiškumą, sąžiningumą. Ši tendencija gyvuoja nuo seniausių laikų, mat sutikus nepažįstamąjį būdavo svarbu įvertinti, ar sutiktasis nesukels žalos, ar bus sąjungininkas,- teigia Cornell’io universiteto psichologijos profesorė Vivian Zayas. Daugelis iš mūsų tiki pirmuoju įspūdžiu, taip teigia Alexander Todorov, Princeton’o universiteto profesorius ir knygos ,,Face Value: The Irresistible Influence of First Impressions” autorius. Ir nors pirmasis įspūdis kartais gali būti klaidinantis, visgi jis formuoja daugelio žmonių požiūrį.
,,Kai tik mes susiformuojame savo nuomonę apie žmogų, šią nuostatą naudojame kaip filtrą”,- teigia Vivian Zayas. Laimei, yra būdų, kaip palikti žmonėms gerą ir ilgai neblėstantį pirmąjį įspūdį. Štai keletas būdų, kaip pasiekti, kad žmonės jus matytų tik teigiamai:
Svarbu įvertinti, kur jūs norite padaryti gerą įspūdį – ar tai oficialus darbo pokalbis ar pasimatymo vakarienė. Priežastis paprasta – kontekstas svarbu. Tai suteikia jums užuominų, kaip apsirengti ir elgtis,- teigia Zayas. Į pokalbį banke jūs greičiausiai apsirengsite kostiumėlį ar kostiumą. Aprangos pasirinkimas, šukuosena, pokalbio stilius, labiausiai tinkantys aplinkai, kur einate, yra esminiai gero pirmojo įspūdžio aspektai.
Žinokite kontekstą
Kaip socialinės būtybės, mes naudojame viską, kas įmanoma, kad suprastume žmogų, su kuriuo susitinkame pirmą kartą, – sako Zayas. Nors tvirtas rankos paspaudimas ir santūri šypsena gali tikti susitikimui su viršininku, mąsli laikysena ir įžvalgos apie meno kūrinius meno galerijoje gali būti tinkama, jei bandote pradėti atsitiktinį pokalbį,- sako Nicholas Boothmanas, knygos „How to Make People Like You in 90 Seconds or Less” autorius.
Prisitaikykite
„Mes tarsi nuskaitome pasaulį, ieškodami grėsmių ir pirmiausia apdorojame aplinkinių veido išraiškas“, – sako Ann Demarais, Niujorke įsikūrusios koučingo ir konsultacijų bendrovės „First Impressions“ įkūrėja. „Pasąmoningai, jei kas nors susiraukia arba atrodo grėsmingai, tai gauname pasąmonės signalą – „Saugokis“. Galite sukurti teigiamą požiūrį į save, jei šypsotės, pakankamai ilgai palaikote akių kontaktą, kad pastebėtumėte pašnekovo akių spalvą, sėdite nesukryžiavę rankų ar kojų, sako Boothmanas. Tai sukurs šiltą, atvirą ir teigiamą įspūdį. Jei jums sunku nusiteikti pozityviai, pabandykite prisiminti akimirkas, kai jautėtės entuziastingi ir išradingai nukreipkite savo mintis į tas akimirkas, siūlo Boothmanas. Jei nervinatės, prieš susitikimą pasakykite sau mintyse ką nors juokingo. Pamatysite, kad jūsų požiūris ir išraiška akimirksniu prisitaikys,- sako jis.
Ieškokite bendrumų
Žmonės, kuriems lengva bendrauti su kitais, dažnai suranda bendrą kalbą su pašnekovu per kelias sekundes, sako Boothmanas užduodami klausimus, kurie gali padėti užmegzti greitą ryšį, pavyzdžiui: „Ar šis žmogus kalba su akcentu” arba „Ar jis/ ji dėvi ką nors, ką atpažįstate (pavyzdžiui, tai jūsų mėgstamo dizainerio drabužis). „Mums dažniausiai patinka žmonės, kurie yra šiek tiek panašūs į mus“, – sako Zayas. Jei esate visiškai nepažįstami su pašnekovu ir jaučiatės nejaukiai, pradėkite nuo bendros aplinkos aptarimo, pvz., komentuokite orą ar ką nors, ką pastebėjote savo aplinkoje, tada pereikite prie faktų, pvz., priežasties, dėl kurios susitikote ar naujienų, sako Demarais. Tikėtina, kad atrasite tai, kas bus bendra jums ir pašnekovui.
Kreipkite dėmesį ne į save, o kitus
Naujose situacijose mes linkę stebėti, kaip jaučiamės patys, o ne kaip jaučiasi kiti, pabrėžia Demarais. Tačiau ekspertai sako, kad turėtume daugiau dėmesio skirti aplinkiniams. „Žmonės visada prisimena, kaip tu juos privertei jaustis“,- sako Demarais. Nukreipdami dėmesį nuo savęs ir kreipdami jį į ką nors kitą, leisite žmonėms susidaryti apie jus gerą nuomonę. Pavyzdžiui, pasistengę, kad kas nors jaustųsi vertinamas, radę bendrumų, pasidalinę kažkuo įdomaus, padarysite gerą pirmąjį įspūdį,- sako Demarais.
Gerai išsimiegokite
Kai tau trūksta miego, atrodai kitoks, sako Todorovas. „Oda yra daug blyškesnė, o tai dažnai yra ligos požymis; patamsėja paakiai; lūpų kampučiai tampa šiek tiek nuleisti žemyn“, – sako jis. Be to, tyrimai rodo, kad jei atrodysite apsnūdęs, kiti gali jus suvokti kaip mažiau patrauklius, ne tokius protingus, labiau prislėgtus ir mažiau sveikus. „Jei jums tikrai trūksta miego, nepavyks gerai atlikti jokios užduoties“, – pažymi Todorovas. Gerai pailsėti – miegoti aštuonias valandas naktį prieš svarbų įvykį – yra viena iš būtinų sąlygų, kad būsimas prisistatymas būtų sėkmingas.
Būkite savimi
Norint padaryti gerą pirmąjį įspūdį, svarbu būti savimi. Jei nuolat nerimaujate dėl to, ar elgiatės teisingai, ar ne, galite pasirodyti nenuoširdūs, įspėja Zayas. „Kitas asmuosupras tą netikrumą ir manau, kad tai jam gali būti signalas, kad kažką slepiate“, – sako ji. „Tai gali priversti žmogų nepasitikėti tavimi“. Jei kas nors, kam bandote padaryti įspūdį, pakviečia jus į filmą, kuris jums nepatinka, nemeluokite. Užuot sutikę, kad jums patiko, išsirinkite vieną konkrečią filmo dalį, kuri jums patiko ir akcentuokite tai, kas teigiama,- sako Demarais. Ir jei jūsų bandote išlikti ramūs, bet visgi nerimaujate, prisipažindami apie savo nerimą galite parodyti savo tikrąjį „aš“ – o tai netgi gali padaryti jus dar patrauklesnį.
Pabaigai
Jūsų sėkmingo įvaizdžio ABCD
(Remiantis įvaizdžio konsultante Sylvie di Giusto)
Pirmasis įspūdis suformuojamas per pirmąsias 7 sekundes:
A (appearance (išvaizda)) – kreipkite dėmesį ar jūsų apranga, šukuosena, makiažas, kitos įvaizdžio detalės yra tinkamos aplinkai, kuriai ruošiatės.
B (behaviour (elgesys)) – kreipkite dėmesį į savo elgesį pokalbio metu: svarbu jūsų kūno kalba, judesiai, gestai, ar palaikote akių kontaktą.
C (communication (bendravimas)) – bendraukite taip, kad pasakytumėte svarbiausius dalykus. Atsiminkite, pokalbyje svarbiausi pirmieji 11 žodžių, kuriuos lengvai gali įsiminti pašnekovas.
D (digital footprint (skaitmeninis Jūsų identitetas)) – rūpinkitės kaip atrodote socialiniuose tinkluose. Nepamirškite, kad dažnai žmonės bus apie jus pasidomėję dar iki tos akimirkos, kai turėsite galimybę susipažinti ir pasisakyti.
[1] https://time.com/5374799/best-first-impression-experts/