Išbandykite mūsų paslaugas pirmas 15 min. nemokamai su kodu KONSULTACIJA15

Ar gali hipnozė padėti įveikti gyvenimo sunkumus?

Loreta Vaičaitytė-Cruz


Kokios asociacijos kyla išgirdus žodį „hipnozė“? Jaunimas dažniausiai reaguoja su susidomėjimu ir pasitikėjimu: „Kas tai? Skamba gerai. Norėčiau išbandyti!” O vyresni atsimena filmus, kuriuose užhipnotizuotas asmuo apvagia banką, išduoda slaptą informaciją, kitaip tariant, elgiasi prieš savo valią. Tokie žmonės į hipnozę žvelgia įtariai, nes bijo, kad jais gali manipuliuoti.

Kiek tokiuose filmuose yra tiesos ir ar tokios baimės pagrįstos? Apsidairykite, manipuliacija žmonėmis vyksta kasdien: darbe, namuose, religijose, žiniasklaidoje, politikoje. Tik mes ne visuomet įsisąmoninam, kad tapom manipuliacijos aukomis. Manipuliacija hipnozėje reiškia įtaigą – tam tikrų įsitikinimų ar elgesio normų stiprinimą. O žmonės, išgirdę instrukcijas, prieštaraujančias jų vertybėms, dažniausiai pabunda iš tranzo. Tačiau įgudę hipnotizuotojai gali įteigti asmenims nebūtus dalykus ir taip sukelti jų agresyvumą. Tai įrodo 1950 m. eksperimentas JAV, kai dalyviams buvo pasakyta, kad prieš juos esantis žmogus išprievartavo jų žmoną ar dukrą, šie taikūs dalyviai būdavo pasiryžę jį nušauti. Galbūt žinomiausia technika yra įteigti dalyviams, kad jiems karšta ir taip po truputį priversti juos nusirenginėti. Iš kitos pusės, hipnoterapija yra sėkmingai naudojama nerimo, baimių ar fobijų, panikos atakų, depresijos gydymui. Jos metu greičiau ir lengviau keičiami žalingi įsitikinimai, kyla savivertė, pasitikėjimas savimi, dirbama su įvairiom priklausomybėm, svorio metimu. Hipnoterapijos būdu galima įsisąmoninti santykių, perfekcionizmo, darboholizmo ir kitų problemų priežastis, kurios paprastai būna kažkada priimti įsitikinimai ar sprendimai ir juos keisti.

Kaip tai veikia? Dar psichoterapijos tėvas Z. Froidas akcentavo, kad mūsų psichika susideda iš sąmonės, pasąmonės ir superego. Dažniausiai psichoterapijoje dirbame su sąmone ir superego (tėvų įdiegtos normos ir įsitikinimai). Tačiau, hipnoterapija padeda panaudoti daug galingesnius pasąmonės resursus. Kodėl tai galingiau? Todėl, kad pasąmonėje yra užkoduota visa mums reikalinga informacija, pavyzdžiui, kodėl mums nesiseka santykiuose, kodėl prasta finansinė situacija, kodėl bijau vorų, kodėl taip sunku atleisti ir panašiai. Pasąmonėje paslėpti skaudūs prisiminimai, atstumta asmenybės dalis, t.y. šešėlis ir neišugdytų asmenybės dalių potencialas.

Taigi, hipnozė yra veiksminga priemonė, kurią galima naudoti tiek teigiamiems, tiek neigiamiems tikslams. Svarbu, kieno rankose šis galingas ginklas ir kokie jo tikslai. Anot hipnoterapeutės Marisos Peer, hipnoterapija yra nuostabus metodas, nes jis padeda pažinti, priimti ir pamilti save. Tikslas yra padėti klientui, įgalinti jį, kad kitąsyk susidūręs su panašia problema, jis sugebėtų ją išspręsti savarankiškai. Ji taip pat veiksminga dirbant su vidiniais konfliktais, pavyzdžiui, žmogus jaučiasi nelaimingas, nes gyvena ne tokį gyvenimą, kokio nori, bet tokį, koks įsivaizduoja, kad turi būti (pareiga šeimai, savo norų atsisakymas) arba siekia dviejų prieštaringų dalykų (būti tobulu specialistu, bet kartu nesistengti dėl pinigų ir rūpintis savo sveikata). Labai dažnai kyla konfliktas tarp vidinio vaiko ir suaugusiojo (vidinis vaikas, kaip asmenybės dalis dažnai nori nuotykių, rizikos, būti savimi, kai suaugusiojo ego ir superego siekia stabilumo, kontrolės, visuomenės normų laikymosi). Toks užsitęsęs konfliktas sukelia psichosomatines ligas, neracionalius pykčio priepuolius. Mano patirtis rodo, kaip hipnoterapijos taikymas padeda nugalėti depresiją, nerimo sutrikimus, panikos atakas, psichosomatines ligas.

Džiugu matyti, kaip klientai keičia žalingus įsitikinimus, tokius kaip „aš nieko vertas, nėra prasmės stengtis, man niekada nesiseka, manęs niekas nemyli, aš niekam nereikalinga, man niekas negali padėti“ į pozityvius, įgalinančius „aš svarbus ir vertingas, padarysiu viską, kad pasiekčiau savo tikslą, man būtinai pasiseks, aš niekada nesu vienas, pasaulis mane myli ir manim rūpinasi“. Širdis džiaugiasi, kai klientų savivertė žymiai pakyla ir jie pradeda įžvelgti galimybes ten, kur matė tik problemas, kai jie pradeda patikėti, kad jiems gali nusišypsoti sėkmė, pakeičia savo požiūrį ir elgesį. O tada pasikeičia ir rezultatai, jie tampa sėkmingesni karjeroje, meilėje, sveikatoje ar finansuose.