Išbandykite mūsų paslaugas pirmas 15 min. nemokamai su kodu KONSULTACIJA15

Kaip ruduo veikia mūsų nuotaiką ir kaip su tuo susidoroti?

(Remiantis Joanne Richard straipsniu)[1]

Ruduo gali atnešti ne tik daug gražių spalvų, vėsesnę temperatūrą ir trumpesnes dienas bet ir sąlygoti suprastėjusią nuotaiką bei energijos sumažėjimą. Rutina atima visą laiką ir jo lieka mažiau veiklai lauke bei poilsiui. Šiltas, saulėtas vasaros dienas pakeičia stresą sukeliantys automobilių kamščiai, įtampą keliantys terminai darbe, nuolatinis skubėjimas nuvežti vaikus į nesibaigiančius užsiėmimus ir t.t. Ką jau kalbėti apie mintį, jog artėja dar šaltesni žiemiški orai.  
Laimei, daugumos žmonių sezono pasikeitimas nepaveiks taip stipriai, kad sukeltų sezoninį afektinį – nuotaikos sutrikimą, susijusį su metų laikų kaita – tačiau rudenį įvyksta neabejotinų pokyčių, turinčių įtakos mūsų energijai, nuotaikai, medžiagų apykaitai ir miego įpročiams.
Visgi rudenį ne viskas yra blogai, pabrėžia daktarė Natasha Turner. „Mūsų testosterono kiekis rudenį didėja, todėl didėja ir lytinis potraukis, o vaisingumas geriausias nuo spalio iki gruodžio. Mūsų atmintis ir dėmesys taip pat gali pagerėti rudenį ir žiemą”.
Deja, šaltuoju laikotarpiu sumažėja serotonino, laimės hormono, kuris natūraliai daugiau gaminasi, kai oras šiltesnis ir daugiau saulės spindulių. Taip pat padaugėja melatonino, hormono, kuris kontroliuoja mūsų miegą, o tai gali lemti, kad norėsime daugiau miegoti ir pablogės nuotaika, sako Turner, drnatashaturner.com gydytoja natūropatė ir knygos „The Hormone Boost“ autorė. Ir nors spalį miegame daugiau nei kitais mėnesiais, miego kokybė ir  miego gylis nukenčia, todėl dieną galite jaustis mieguisti.
„Taip yra todėl, kad dienos yra trumpesnės,  mažiau saulės šviesos “, – sako Turner. Atkreipkite dėmesį, kad jonažolė padeda padidinti serotonino kiekį, ir įsitikinkite, kad gaunate pakankamai vitamino D.
Taip pat turėkite omenyje, kad šaltuoju laikotarpiu sumažės medžiagų apykaita. „Deja, mūsų medžiagų apykaitos meistras – skydliaukės hormono lygis – natūraliai sumažėja šaltomis, tamsesnėmis rudens ir žiemos dienomis. Kadangi skydliaukės hormonas kontroliuoja kiekvienos jūsų kūno ląstelės energiją ir medžiagų apykaitą, skydliaukės stimuliavimas yra būtinas norint įveikti rudens nuovargį.
Pagreitinkite medžiagų apykaitą valgydami maistingus pusryčius: suvartokite 30 gramų baltymų ir atsisakykite krakmolingų angliavandenių, tokių kaip skrebučiai, dribsniai ar riestainiai. Suvalgykite du kiaušinius su ožkos sūriu ir pomidorais; vieną natūralią vištienos dešrelę su vienu kiaušiniu; išgerkite glotnutį be vaisių, pagamintą naudojant šokoladą, špinatus, cinamoną ir kokosų pieną.
Pasiruoškite, kad juosmens apimtis gali padidėti. Turner sako, kad šaltuoju laikotarpiu gali kilti pagunda sočiai pavalgyti, kad serotonino kiekis vėl padidėtų iki normalaus, tačiau kadangi apetito padidėjimas paprastai sutampa su tuo, jog gauname mažiau dienos šviesos ir patiriame mažiau fizinio krūvio, – sezoninis svorio padidėjimas yra dažnas reiškinys.
Visgi norėdami atsikratyti kilogramų, nesportuokite ilgiau. Vietoj  treničruočių trukmės pailginimo, – padidinkite jų intensyvumą. Treniruotės turėtų būti ne trumpesnės nei 40 minučių, periodiškai keičiant jų pobūdį, – važinėjimas dviračiu, bėgimas, jėgos pratimai ir pan. Tai puikiai tinka norint deginti riebalus, bet nepadidins alkio ir nepakels streso hormonų kiekio. Be to, moksliniai tyrimai tiesiogiai sieja temperatūros kritimą ir padidėjusį sąnarių skausmo intensyvumą. Kita rudenį paūmėjanti liga – migrena, kurią šiuo periodu gali sukelti slėgio kritimas, staigus drėgmės padidėjimas ar temperatūros kritimas.
Galiausiai pasiruoškite, kad kenčiantiems nuo sezoninės alergijos, rudenį simptomai suaktyvėja. Keičiantis metų laikams iki lapkričio ar pirmųjų metų šalnų, augalai paskleidžia milijardus žiedadulkių. Šienligė gali paveikti nuotaiką ir aktyvumą, todėl būtinai gydykite simptomus vaistais.

ĮVEIKITE RUDENS MELANCHOLIJĄ:

  • Išeikite į lauką: Tyrimai rodo, kad vos kelios minutės gryname ore gali pakelti nuotaiką. Žurnale „Journal of Consumer Psychology“ paskelbtas tyrimas atskleidė, kad dienos šviesoje žmonės jautėsi pozityviau, todėl per pietų pertraukos valandą išeikite greitai pasivaikščioti.
  • Raskite veiklos susijusios su rudeniu: Imkitės moliūgų skynimo ar rudens žygių. Net kai šalta ir lyja, jūs vis tiek gausite UV spindulių, kurie gali pagerinti jūsų nuotaiką ir sureguliuoti jūsų kūno cirkadinį ritmą (pagrindinis veiksnys, atsakingas už individualų žmogaus miego režimą).
  • Įveikite melancholiją kvapu: pagal Chemical Sciences paskelbtą tyrimą citrusinio vaisiaus kvapas yra vienas labiausiai gerinančių nuotaiką. Taigi pasimėgaukite saulės spinduliais valgydami ir uosdami citrusinius vaisius – išbandykite ir pajauskite, džiaugsitės, kad tai žinote!
  • Judėkite: „British Journal of Sports Medicine“ atliktas tyrimas atskleidžia, kad vos 20 minučių fizinio aktyvumo gali turėti teigiamos įtakos nuotaikai.
  • Atsikratykite netvarkos: kartais chaosas namuose gali atrodyti netgi įkvepiantis, tačiau iš esmės netvarka kelia įtampą ir kenkia nuotaikai. Tyrimai rodo, kad kai žmonės yra estetiškai gražioje, organizuotoje ir neperkrautoje aplinkoje, jie jaučiasi labiau atsipalaidavę ir patenkinti.
  • Atkreipkite dėmesį į tai, kas vyksta gerai: Neįmanoma būti nelaimingam, kai jautiesi dėkingas. Kiekvieną vakarą prieš eidami miegoti užsirašykite tris dalykus, kurie labiausiai pradžiugino praėjusią dieną. Užmigsite teigiamai nusiteikę ir pabusite optimistiškai žvelgdami į ateinančią dieną.

[1] https://www.theweathernetwork.com/ca/news/article/how-fall-affects-your-mood-and-how-to-cope