Išbandykite mūsų paslaugas pirmas 15 min. nemokamai su kodu KONSULTACIJA15

Kaip tapti laimingam – ką sako mokslas

(Remiantis Nataly Kogan – sveikatingumo organizacijos ,,Happier“ įkūrėjos ir vadovės straipsniu[1])

Galima būtų galvoti, kad pinigai ir prabangus gyvenimo būdas veda į laimę, bet tyrimai rodo, kad laimę suteikia kur kas paprastesnės patirtys – kaip dėkingumas ar laikas su draugais. Jeigu norite atsikratyti negatyvių minčių ar išlikti pozityvūs, pateikiame 5 mokslu paremtus būdus, kaip tapti laimingesniam kiekvieną dieną.

Praktikuokite dėkingumą

Dėkingumas gali įtakoti jūsų gyvenimą labiau nei tik pagerinti nuotaiką. Žmonės, kurie kasdien užrašo kelis teigiamus dalykus apie savo dieną yra sveikesni, energingesni, jaučia mažiau streso ir nerimo bei geriau miega. Šios praktikos esmė – padaryti ją kasdieniniu įpročiu ir daryti tai tikslingai. Pagalvokite, kaip galite susikurti dėkingumo ritualą. Pavyzdžiui, kiekvieną rytą gerdami kavą pabandykite prisiminti tris dalykus, kurie jus labiausiai pradžiugino vakar. O gal jums labiau patiks pagalvoti apie praėjusios dienos tris džiugius įvykius prieš užmiegant. Dalykai, apie kuriuos pagalvojate gali būti visiškai paprasti (graži gėlė, kurią matėte eidami pasivaikščioti) ar svarbūs dalykai (kad esate sveiki). Iš esmės, mokslo tyrimai parodė, kad mažos kasdieninės patirtys suteikia mums laimės, o ne grandioziniai įvykiai.

Apsupkite save pozityviai nusiteikusiais žmonėmis

Laimė yra užkrečiama. Tyrimai parodė, kad gyvenant šalia laimingų žmonių, paties laimė padidėja 25 procentais. Jeigu jaučiatės prastai, susisiekite su draugu, kuris į viską žvelgia pozityviai. Mūsų smegenys geba atkartoti, ką jaučia kitas asmuo. Taigi kai jums reikia pozityvumo pliūpsnio – susisiekite su tais, kas juo dalinasi.

Reguliariai darykite gerus darbus

Tyrimai parodė, kad kai leidžiame pinigus kitiems jaučiamės laimingesni nei leisdami pinigus sau. Darant kad ir mažus gerus darbus padidina mūsų pačių pasitenkinimą gyvenimu. Net ir mažiausias malonus poelgis gali kažkieno dieną padaryti geresnę. Štai keli lengvi būdai pasidalinti savo gerumu:

  • praleiskite šalia einantį pro duris;
  • paaukokite drabužių tiems, kam jų reikia;
  • padėkite kaimynystėje gyvenanties senoliams susitvarkyti kiemą;
  • iškepkite pyragą ir pasidalinkite juo su kolegomis;
  • praleiskite daugiau laiko su savo šeima ir draugais.

Draugystė gali būti ilgaamžiškumo raktas. Moksliniai tyrimai parodė, kad vienišumas gali būti taip pat žalinga kaip 15 cigarečių per dieną bei dvigubai žalingiau už nutukimą. Net jei ir esate labai užimti galite rasti laiko susisiekti su žmonėmis, kurie jums rūpi. Pasinaudokite pietų pertrauką paskambinti draugui/draugei ar pakvieskite jį/ją pasivaikščioti drauge. Jei darbo dienos ypatingai užimtos – pasistenkite daugiau laiko skirti draugams savaitgalį.

Investuokite į patirtis, ne daiktus

Tyrimai rodo, kad žmonės jaučiasi laimingesni, kai leidžia pinigus naujiems potyriams, o ne daiktams. Patirtis mes atsimename ilgiau ir mūsų smegenys sugeba jas išgyventi iš naujo, taip sukeliant mums teigiamų emocijų ilgiau. Taigi vietoj  to, kad įsigytumėte naujus džinsus, išbandykite jogą ar nueikite su draugu/drauge į filmą.

Žinoma, išvardinti dalykai gali būti lengvai įgyvendinami vieniems žmonės, tačiau sudėtingi kenčiantiems nuo depresijos, lėtinio streso ar kitų psichologinių sutrikimų. Prisiminkite, kad kiekviena diena yra skirtinga ir kad šios praktikos yra skirtos atlikti kasdien. Galbūt šiandien jaučiatės prastai, bet rytojus bus šviesesnis.

Jeigu jums vis dėlto sudėtinga susitvarkyti su savo emocijomis, pasikalbėkite su draugais ar šeimos nariais, paprašykite paramos.

Jei paramos nesulaukiate, arba situacija jus itin neramina, nepamirškite, kad pasikalbėti su psichologu gali būti labai naudinga ir išlaisvinanti patirtis.


[1] https://www.verywellmind.com/science-says-these-3-things-will-make-you-happier-1717532