Išbandykite mūsų paslaugas pirmas 15 min. nemokamai su kodu KONSULTACIJA15

Kaip namų aplinka įtakoja JŪSŲ laimės pojūtį?

Remiantis Rose Hayes straipsniu ,,Surprising Ways Home Decor Can Boost Your Happiness”

Nesvarbu, kur gyvenate, apgalvotas dizainas gali paversti jūsų erdvę šventove. Tokie elementai kaip kambario išplanavimas, gatvės garsai, net pagalvių spalva kartu lemia jūsų namų charakterį. Ir tai apima daug daugiau nei išvaizda – dizainas kiekvieną dieną stebinančiais būdais įtakoja jūsų psichinę ir fizinę sveikatą.

Medicinos mokslų daktarė Neesha Berry, vidaus ligų gydytoja iš St. Mary Mercy Livonia Livonijoje, Mičigano valstijoje ir St. Joe medicinos grupės Farmington Hills, Mičigano valstijoje, medicinos direktorė, papasakojo apie sveikatos ir dizaino ryšį. Štai devyni paprasti būdai, kaip papuošti savo namus ir tuo pačiu pagerinti savo savijautą.

Tegul gamta tampa jūsų mūza

Žmonės nėra sukurti gyventi nelaisvėje, tačiau vidutiniškai žmogus apie 80–90 procentų savo laiko praleidžia patalpose. Keletas priežasčių grįžti į gamtą:

  • Remiantis tyrimu, kuriame buvo apžvelgti 350 000 žmonių sveikatos įrašai, žmonės, gyvenę netoli žaliųjų erdvių, rečiau sirgo 15 ligų, įskaitant depresiją ir nerimą.
  • Remiantis 2015 m. Stanfordo universitete atliktu tyrimu, vaikščiojimas po parką gali sumažinti kraujo tekėjimą į smegenų dalį, atsakingą už pasikartojančias neigiamas mintis.
  • Gėles, akmenis, medieną ir spalvas, kurias pamatysite gamtoje, padedančias išvalyti protą ir nusiraminti, galite atsinešti į savo namus, sako dr. Berry.
  • Rinkitės smėlio arba dangaus (pilka, dramblio kaulo, balta) spalvas fono elementams, pvz., sofai ar kilimui.
  • Įtraukite baldus ar akcentus su medinėmis dailylentėmis.
  • Papuoškite aplinką gamtą vaizduojančiais daiktais, pavyzdžiui, gėlių pagalvėmis ar didelės raiškos nuotraukomis.
  • Atsineškite tikrų, bet atsakingai rinktų daiktų iš lauko, pavyzdžiui, rastą dreifuojančią medieną.

Įsileiskite saulės šviesos

  • Jei įmanoma, padarykite saulę pagrindiniu šviesos šaltiniu dienos metu.
  • Sumažinsite savo elektros sąskaitas.
  • Pagerinsite miegą: Saulės šviesa siunčia vaizdinius signalus į jūsų smegenis, kad padėtų kontroliuoti cirkadinį ritmą. Pavyzdžiui, vieno tyrimo duomenimis, žmonės su langais biuruose miegojo vidutiniškai 46 minutėmis daugiau per naktį nei dirbantys prie dirbtinio apšvietimo.
  • Palengvinsite skausmą: ligoninės pacientams, kurių langai atsukti į medžius, reikia mažiau vaistų nuo skausmo ir jie atsigauna greičiau nei tie, kurių langai atsukti į mūrines sienas.
  • Padidinsite produktyvumą: dienos šviesa skatina budrumą, o vieno tyrimo metu studentai pasiekė 10 procentų geresnius egzaminų rezultatus patalpose su natūraliu apšvietimu.
  • „Nestatykite baldų prieš langus“, – sako dr.Berry. „Turėtumėte turėti galimybę juos atidaryti, kad patektų oras ir šviesa. Norisi matyti gėles, medžius, paukščius ir žmones. Jei šviesa akina investuokite į skaidrias langų plėveles, kurios gali sumažinti akinimą ir pagerinti temperatūros kontrolę.

Išsitepkite rankas

Ištrinkite ribas, skiriančias jūsų namus nuo gamtos, apsupdami save ryškiais, lengvai prižiūrimais augalais. Štai kaip į savo interjerą įtraukti žalumynų:

  • Savo virtuvėje auginkite šviežias žoleles ir prieskonius. Padėkite juos ant palangės arba pakabinkite dekoratyviniuose induose ant sienos. Mėtas ir bazilikus ypač lengva prižiūrėti.
  • Ant savo stalo laikykite mažus augalus, tokius kaip sukulentai ar kaktusai – tik įsitikinkite, kad vazonai neprateka.
  • Svetainės kampe pastatykite aukštą augalą, pavyzdžiui, figmedį.
  • Įtraukite į interjerą stilingų kabančių augalų.
  • Įsirenkite mini sodą viduje arba visą sodą savo kieme, rekomenduoja dr.Berry. Nesvarbu, ar tai tik mėtos ir bazilikas, ar kažkas daugiau, jums bus naudinga emociškai rūpintis augalais ir valgyti savo šviežius produktus.

Apsupkite save ramiomis sienų spalvomis

Ilga psichologinių tyrimų istorija rodo, kad tam tikros spalvos turi raminamąjį poveikį, o kitos skatina kovos reakciją. Renkatės dažų pavyzdžius? Apsvarstykite šias išvadas:

  • Nustatyta, kad mėlyna mažina kraujospūdį, širdies susitraukimų dažnį, kvėpavimo dažnį ir akių mirksėjimo dažnį. Daugybė tyrimų tai sieja su mažesniu nerimu, o dalyviai ją apibūdino kaip „raminančią“, „ramią“ ir „vėsią“.
  • Geltona gali skatinti kūrybiškumą ir energiją.
  • Žalia taip pat gali skatinti kūrybiškumą.
  • Raudona dažnai siejama su stresu ar jauduliu ir gali trukdyti mąstyti kritiškai – ne veltui tai yra sportinių automobilių ir prabangių apatinių spalva; tai gali paskatinti skubotus sprendimus. Taip pat nustatyta, kad ji padidina kraujospūdį ir širdies susitraukimų dažnį.

„Tam tikros spalvos padeda nurimti ir atsipalaiduoti“, – sako dr.Berry. „Mėlyna gali priminti vandenyną, smėlį paplūdimyje, o blyškiai pilka beveik visur ramina.”

Pastaba: nors tradiciškai manoma, kad aukščiau nurodytos spalvos sukelia šiuos efektus, kultūra ir asmeninė patirtis galiausiai lemia emocijas, kurias žmonės sieja su spalvomis. Sodrumas ir atspalvis taip pat gali pakeisti tai, kaip vizualiai suvokiama spalva, ir tai gali turėti įtakos jūsų reakcijai į ją.

Rinkis malonius audinius

Kilimėliai, antklodės ir užuolaidos užima daug namų erdvės, kurią regite. Naudokite juos, kad pridėtumėte spalvų, sukurtumėte raminantį foną arba parodytumėte įdomius raštus. Tačiau nepamirškite apie audinių prisilietimą ir sukeliamus pojūčius – dekoruodami atsižvelkite į visus savo pojūčius, kad jūsų namai tikrai taptų „komforto zona“.

Renkantis audinį reikia atsižvelgti į šiuos dalykus:

  • Antklodėms: Medvilnė idealiai tinka, nes ji šilta, bet pralaidi orui, todėl nepabusite nuo perkaitimo.
  • Pagalvėms: jei esate alergiškas, venkite pūkų prikimštų pagalvių, nes jos gali sukelti alergiją. Vietoj to rinkitės poliesterį arba sintetinius pūkus.
  • Kilimams: Nailonas yra sintetinis audinys, kurio tekstūra ir spalvos labai įvairūs. Priklausomai nuo stiliaus ir prekės ženklo, nailonas gali pasiūlyti aukščiausios klasės audinio pojūtį už prieinamą kainą. Jis taip pat yra atsparus dėmėms ir linkęs išlaikyti savo pradinę tekstūrą.

Pasinerkite į malonius garsus

Triukšmas nėra tik nepatogumas, jis gali sukelti stresą, sutrikdyti miegą ir padidinti širdies ligų riziką. Nors tai nėra visų problema, miesto gyventojai ir žmonės, gyvenantys šalia greitkelių ar oro uostų, kurdami namus turėtų prisiminti triukšmo taršą.

Investuokite į triukšmą mažinantį įrenginį. Padėkite jį prie durų, kad užblokuotumėte gatvės garsus. Tada užpildykite savo namus geresne akustika:

  • Apsukite save bangų ar lietaus garsais. Klausykitės daugiau nei tris valandas – idealiai tinka užmigti – paleiskite „Spotify“ Waves and Rain grojaraštį.
  • Įdiekite ventiliatorių su skirtingais greičio nustatymais savo miegamajame, kad miego metu girdėtumėte baltą triukšmą.
  • Užsileiskite „Fireplace For Your Home“ fone dirbdami ar ilsėdamiesi. (Taip, tai nenutrūkstamas vaizdo įrašas apie spragsintį židinį.)
  • Savo miegamajame laikykite nedidelį dekoratyvinį fontaną, rekomenduoja dr. Berry. Tekančio vandens garsas labai ramina.

Įkvėpk levandų – ,,iškvėpk“ įtampa

Aromaterapija – tai kvapų įkvėpimo praktika norint pasiekti norimą poveikį sveikatai. Nors daugelyje tyrimų buvo nagrinėjama galima aromaterapijos nauda, rezultatai buvo skirtingi. Be to, kai kuriems ekspertams kyla klausimas, ar jos nauda kyla iš vilties ar tikėjimosi, kad ji veiks. Nors reikia daugiau tyrimų, kai kurie tyrimai rodo, kad specifiniai kvapai, tokie kaip šie, gali padėti sumažinti nerimo ir depresijos simptomus: Apelsinai, Levandos, Rožė, Bergamotė, Citrina, Sandalmedis.

Levandos ypač gerai žinomos kaip atpalaiduojančios ir padedančios užmigti. Jau nekalbant apie tai, kad maloniai kvepiantys daiktai, tokie kaip šviežios gėlės, eteriniai aliejai ir žvakės, yra malonus namų priedas. Nėščios ir krūtimi maitinančios moterys prieš vartodamos eterinius aliejus turėtų pasitarti su gydytoju.

Tegul namų interjero detalės formuoja sveikus įpročius

Spalvotų pieštukų rinkinį arba akvareles laikykite ant savo naktinio staliuko kartu su mėgstama spalvinimo knygele. Jie puikiai papildys jūsų miegamojo interjerą, tačiau jie gali pasitarnauti dar svarbesniam tikslui – jie bus lengvai prieinami, jei naktį ims kankinti nerimas. Keletas minučių dažymo gali pakankamai atpalaiduoti, kad užmigtumėte.

Taikykite šį principą kitiems sveikatos tikslams. Norite mankštą įtraukti į savo kasdienybę? Prie televizoriaus laikykite spalvotus svarmenis, kad galėtumėte daryti pertraukėles reklamos metu. Bandote skaityti daugiau? Paverskite savo knygų lentyną akį traukiančiu centriniu elementu, kuriame yra prisiminimų, nuotraukų ir dekoratyvinių akcentų.

Atsikratykite netvarkos

„Siekdami ramybės, namuose atsikratykite netvarkos“, – rekomenduoja dr.Berry. „Kuo mažiau turėsite nereikalingų daiktų, tuo geriau. Netvarkos pašalinimas sumažina dulkių, užkliuvimo pavojų ir laiką, kurio reikia valymui. Buvimas tvarkingoje aplinkoje tiesiog padeda aiškiau mąstyti. Keletas patarimų, nuo ko pradėti:

  • Elektroniniu būdu nuskaitykite asmeninius įrašus, pvz., senus kvitus ir mokesčių deklaracijas. Kai jie yra saugiai saugomi jūsų standžiajame diske ir sukuriama atsarginė kopija debesyje arba išoriniame standžiajame diske, saugiai išmeskite popierių juos susmulkindami arba sudegindami.
  • Išsivalykite savo spintą ir paaukokite senus drabužius labdaros organizacijai.
  • Nepalikite batų krūvoje spintos apačioje. Sutvarkykite batų chaosą.